A A A

O Racjonalnej Terapii Zachowań słów kilka

24.02.2022

sapling-gfaf02b657_1280.png

Pomóż wzrastać swojej odporności psychicznej, samoświadomości, pewności siebie, poczuciu spokoju i zaufania do siebie i innych.

* * *

Racjonalna Terapia Zachowań (w skrócie RTZ) osadzona jest w nurcie poznawczo-bahawioralnym i często określa się ją jako krótkoterminową metodę dającą długoterminowe efekty. Oznacza to, że w krótkim czasie można doświadczyć jej efektów na przykład w postaci lepszego nastroju, większej pewności siebie, spokoju i że te efekty są długotrwałe.

RTZem pracuje się na bardzo konkretnych, życiowych, codziennych sytuacjach wywołujących negatywne emocje i powodujących, że działa się w sposób mało efektywny, przy dużym obciążeniu emocjonalnym. Przyjrzenie się jednej takiej sytuacji przy pomocy formularza RSA prowadzi do trwałych zmian przekonań, a co za tym idzie – emocji i zachowań.

Praca przy pomocy Racjonalnej Terapii Zachowań skupia się na teraźniejszości i przyszłości, bez analizowania przeszłości. Uczy rozpoznawać myśli i to, jak wpływają one na nastrój, według założenia, że to nie wydarzenia, sytuacje, czy ludzie wywołują negatywne emocje, tylko to, jak my je interpretujemy, co o nich myślimy. Na pewno każdy z Was doświadczył chmury negatywnych myśli, tak zwanego negatywnego dialogu wewnętrznego, tego głosu w głowie, który rozkręcał się coraz bardziej i powtarzał: on to zrobił specjalnie, nie zależy jej na mnie, jak zwykle mi się nie udało, na pewno powiem coś głupiego, one mnie nie lubią, jestem beznadziejny, nie potrafię i wiele, wiele innych.

Te myśli nabierają rozpędu, dołączają się nowe i człowiek zaczyna doświadczać na przykład ogromnej złości, smutku, ma problemy ze snem, jedzie do pracy lub na uczelnię roztrzęsiony, nie cieszy się na widok bliskiej osoby, nie może się na niczym skupić, nie może jeść lub je więcej niż zwykle, wycofuje się z życia towarzyskiego lub podejmowania aktywności czy wyzwań.

Wychwycenie i przeramowanie, przeredagowanie negatywnych przekonań pozwala poczuć ulgę, rozluźnienie, spokój, pewność, lekkość.

W RTZ pracuje się według modelu: sytuacja – przekonania – emocje – działanie/zachowanie. Można zilustrować to następującym, bardzo prostym i codziennym przykładem:

Osoba A wysyła smsa do osoby B. B nie odpisuje.

Reakcja 1: U A zaczynają pojawiać się myśli: robi to specjalnie, wie, że czekam, bo potrzebuję tej informacji, dobrze wie, że nie lubię tyle czekać na odpowiedź, kompletnie nie liczy się ze mną, lekceważy mnie, nie zależy mu na mnie, jestem beznadziejna…. Negatywny dialog wewnętrzny nabiera rozpędu. Osoba A czuje się coraz gorzej, jest zła, rozżalona, smutna, przygnębiona. W efekcie nie może się na niczym skupić, swoje zadania wykonuje byle jak lub wcale, na inne osoby reaguje z frustracją, bez przerwy sprawdza telefon, jest niemiła i opryskliwa albo rozbita, płaczliwa, opowiada wszystkim współpracownikom o tym, co się stało. Gdy odpowiedź w końcu przychodzi, reaguje gniewem, pretensjami i oskarżeniami.

Reakcja 2: U A pojawiły się inne myśli. Na przykład: na pewno jest zajęty/zajęta, mówiła przecież, że ma bardzo dużo pracy pod koniec miesiąca. Wiem, że gdyby mogła, to by odpisała, więc widocznie nie może. Najwyżej później jeszcze zadzwonię, to sobie jeszcze pogadamy. Jak odpisze za 3 godziny, to też się nic nie stanie. W obszarze emocji jest spokój, pewność, otwartość, lekkość. Osoba A może zająć się swoimi sprawami, swoją pracą, ma dobry nastrój, jest miła i pomocna dla współpracowników. Reakcją na smsa z odpowiedzią będzie radość i wdzięczność.

Albert Ellis, twórca racjonalno-emotywnej terapii behawioralnej stwierdził: „Aktywne i intensywne stosowanie metod poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych w terapii, nawet przez krótki czas, pozwala pacjentom na przyswojenie sobie zdrowych, niedestrukcyjnych poglądów i przekonań. Pacjenci zaczynają reagować sensownie i twórczo na niepowodzenia życiowe. Szybko i niemal automatycznie przestają się zadręczać dodatkowymi niepowodzeniami. Uczą się unikania nowych zaburzeń, nawet jeśli czasem powtórzą się przygnębiające myśli, uczucia i działania“. (Albert Ellis „Terapia krótkoterminowa“. Wydawnictwo GWP. 1999.)

Metodę tę można z powodzeniem stosować we własnym zakresie, żeby w każdym trudnym momencie przyglądać się swoim negatywnym myślom i zamieniać je na inne, prawdziwe, zdrowe.

Na sesję RTZ, która trwa około 45 minut, można zapisywać się w Biurze Karier (biurokarier@awf.edu.pl). Serdecznie zapraszamy!

 

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Impuls do doskonałości – na drodze do rozwoju", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Umowa nr POWR.03.05.00-00-Z216/18.

logotyp_ue_kolorowy.jpg