A A A

Coaching - rozwój, podróż, wzmocnienie, uświadomienie?

25.02.2022

maple-leaf-g988305737_1920.jpg

Czasem warto spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy... Poszukać swoich odpowiedzi i rozwiązań...

* * *

Można pewnie zaryzykować stwierdzenie, że każdy coach i każda osoba korzystająca z coachingu (czyli coachee) ma swoją własną definicję tej metody. Niektórzy nazywają go podróżą do wewnątrz, niektórzy uważają, że to bardziej rozwijanie swojego potencjału, jeszcze inni powiedzą, że to szukanie swoich własnych rozwiązań. W każdym z tych stwierdzeń kryje się prawda.

Coaching to partnerska praca coacha i coachee, w której ten pierwszy, przy użyciu różnych technik, pomaga temu drugiemu poszerzyć perspektywę patrzenia na jego sprawę, problem, czy dylemat. Coach nie radzi, nie komentuje, nie jest także terapeutą, tylko razem z coachee jest w procesie, słucha, pyta i podąża za podróżą myśli klienta.

Techniki coachingowe pomagają wejrzeć głębiej w siebie, czy też w problem, sprawę. Zobaczyć to, czego się do tej pory nie widziało, znaleźć takie rozwiązanie, na które klient jest gotowy, które jest jego, które czuje.

Sesja coachingowa standardowo trwa około godziny. Klient, czyli coachee, opowiada, z jaką sprawą przychodzi, czemu chce się bliżej przyjrzeć, czego potrzebuje. Następnie wspólnie z coachem formułuje konkretny cel sesji. Samo ustalanie celu już niejednokrotnie jest okazją do bardzo ciekawych spostrzeżeń i wglądów. W kolejnym etapie zaczyna się praca, czyli coach albo przez zadawanie pytań albo przy użyciu wybranej techniki coachingowej, wspiera klienta w znalezieniu optymalnego rozwiązania, osiągnięcia ustalonego na początku celu. Sesja kończy się podsumowaniem coachee.

Przykładowe sprawy, z którymi przychodzą klienci, na podstawie których ustala się konkretny cel pracy to:

  • Czuję, że nieproduktywnie spędzam czas. Źle mi z tym i nie wiem, co z tym zrobić.
  • Chcę zrealizować swój projekt, ale coś mnie powstrzymuje.
  • Nie mam kompletnie motywacji do studiowania / treningów / pracy, nie wiem, co się ze mną dzieje.
  • Przegrałam na zawodach i nie mogę sobie tego wybaczyć.
  • Moje życie to chaos między studiami a treningami. Nie jestem w stanie złapać równowagi.
  • Pokłóciłam się z bliską osobą, nie odzywamy się do siebie, jest mi przykro, ale nie chcę odezwać się pierwsza, bo uważam, że to jej wina.
  • W grupie jestem nieśmiały, nie lubię siebie za to.
  • Nie potrafię odezwać się na wykładzie, czuję się strasznie zablokowany.
  • Kompletnie nie umiem zarządzać czasem, ciągle gdzieś się spieszę i o czymś zapominam.
  • Chcę się wyprowadzić z domu, ale wiem, że strasznie to zrani moją mamę.

Przy pomocy coachingu można zatem zaplanować użyteczne działania, przyjrzeć się celom i wartościom (które są powiązane z poziomem motywacji), blokadom i stojącym za nimi przekonaniom o sobie lub innych, kompleksom, dylematom, procesowi podejmowania decyzji i wielu wielu innym kwestiom. 

Zapraszamy Was do przypatrzenia się sobie życzliwym okiem, do zmiany perspektywy i do uświadamiania sobie swoich zasobów i zalet. 

W sprawie sesji coachingowej prosimy o kontakt na adres mailowy: biurokarier@awf.edu.pl.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Impuls do doskonałości – na drodze do rozwoju", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Umowa nr POWR.03.05.00-00-Z216/18

logotyp_ue_kolorowy.jpg