Analiza Indywidualna Extended DISC
10.01.2022
Największy zasób to być sobą
Analiza Indywidualna Extended DISC jest to model opisujący podstawowe style zachowania, w celu ułatwienia interakcji między ludźmi. Narzędzie zostało stworzone w oparciu o teorię Carla Gustava Junga oraz model Wiliama Moultona Marstona. Identyfikuje naturalny oraz adaptowany do aktualnej sytuacji styl zachowania respondenta.
Wszystko zaczęło się od teorii Carla G. Junga, opisanej w książce „Typy psychologiczne” w 1920 roku. Podzielił on style zachowań w oparciu o dwie przeciwstawne osie: Percepcja – Intuicja i Myślenie – Uczucie. Teorię rozwinął William Moulton- Marston w książce „Emocje normalnych ludzi” (1927), definiując czterowymiarową mapę zachowań. Prostota tego modelu sprawia, że jest on wciąż chętnie wykorzystywany w trakcie wielu szkoleń. Jednak do pracy z konkretną osobą lub zespołem staje się on zbyt ogólny i nazbyt uproszczony (źródło: www.extended.tools).
Analiza Indywidualna Extended DISC bada naturalne style zachowania. Jej wynik mówi o tym, jaki sposób reagowania, działania, komunikowania się, motywowania, funkcjonowania w określonym środowisku zawodowym jest naturalny dla danej osoby. Naturalny czyli optymalny, taki, w którym czuje się ona najlepiej. Informacje uzyskane z analizy pozwalają lepiej poznać siebie, zrozumieć swój sposób działania – z czego wynikają niektóre reakcje, dlaczego biorę na siebie zbyt wiele, dlaczego nie umiem powiedzieć nie i zbyt intensywnie angażuję się w sprawy innych zaniedbując swoje, nie umiem dokładnie planować i działać w sposób zdyscyplinowany i wiele innych. Zrozumienie siebie pozwala na akceptację i „rozgoszczenie się” w swoim naturalnym stylu zachowania, na czerpanie z jego zasobów i dbanie o to, żeby z pełną samoświadomością wchodzić w nowe sytuacje zawodowe lub towarzyskie, czy podejmować wyzwania lub decyzje.
Z wyniku (w postaci 22-stronicowego raportu) można uzyskać informacje na temat głównych cech charakteru, komfortowych zadań i komunikacji, roli w zespole, czynników motywujących i demotywujących, czy mocnych stron.
Wynik pomaga zbudować swój profil zawodowy i podpowiedzieć z jakich będzie się składał cech, co będzie w nim autentyczne. Na tej podstawie można tworzyć swoją sylwetkę na przykład trenera czy instruktora, lidera, kapitana drużyny, który nie zawsze musi być na przykład twardy i stanowczy. Ważne jest, żeby działać zgodnie ze swoim naturalnym stylem zachowania, ponieważ jest on najbardziej komfortowy, autentyczny, przychodzi nam z łatwością i dopiero tam, gdzie może realizować się w pełni będziemy czuli się na „swoim miejscu”.